Курс на гендерну рівність! Як українські компанії борються із дискримінацією на робочому місці та протидіють домашньому насильству?

Вже 35 українських компаній підписали Декларацію задля гендерної рівності і проти домашнього насильства, яку ініціювали Фонд ООН у галузі народонаселення та експертна організація “Центр “Розвиток Корпоративної Соціальної Відповідальності” у 2019 році. Впроваджуючи гендерно чутливі політики, бізнеси дбають про добробут співробітників і співробітниць, клієнтів та їхніх родин, що позитивно впливає і на економічний розвиток бізнесу, і на його репутацію.

Чому це важливо? Згідно із дослідженням UNFPA (Фонд ООН у галузі народонаселення), 24% офісних співробітників і співробітниць компаній, які працюють в Україні, є постраждалими від домашнього насильства, через це 16% із них не виходять на роботу, а 10% вимушені змінювати місце працевлаштування. Ситуації насильства чи дискримінації впливають на емоційний стан та працездатність співробітників. І часто проблеми вдома впливають на ефективність людини на робочому місці.

Крім того, важливим є розвиток культури рівномірного розподілу домашніх обов’язків та піклування за дітьми. Адже, за дослідженнями UNFPA, серед офісних працівників, які брали відпустку по догляду за дитиною, лише 5% – це чоловіки. При цьому майже в половині випадків хвороби дитини на лікарняний йде саме мама, а 27% працівників кажуть, що колеги із більшим розумінням ставляться до ситуацій, коли в декрет йде матір, а не батько дитини.

Взявши курс на гендерну рівність, бізнес створює рівні можливості для розкриття потенціалу усіх своїх працівників/-ць незалежно від їхньої статі. Це створює кращі умови для співробітників/-ць та підвищує продуктивність бізнесу.

Підписанти Декларації дбають не лише про людей, яких вони наймають, але і про їхніх близьких. Впроваджуючи політики, дружні до родин, компанії не лише створюють кращі умови для співробітників та співробітниць, але також дають бій гендерним упередженням, зокрема надають рівну можливість брати декретні відпустки і чоловікам, і жінкам. Це сприяє поглибленню ролі українських чоловіків у вихованні дітей, а жінкам надає більше можливостей кар’єрно зростати.

Про те, які саме ініціативи впроваджують компанії-підписанти задля гендерної рівності та боротьби із домашнім насильством, розповідаємо на прикладі компаній Kernel, Avon та Укрзалізниці.

Укрзалізниця

У 2021 році до Декларації задля гендерної рівності та протидії домашньому насильству приєдналась і найбільша державна компанія-працедавець – Укрзалізниця. Директор департаменту сталого розвитку та внутрішніх комунікацій компанії Ігор Котелянець переконаний, що такий крок допоможе залучити й інші українські державні підприємства до боротьби із гендерно зумовленим насильством та дискримінацією на робочому місці.

Будь-які дії такого великого гравця впливають на ринок праці та на соціум загалом. Ми усвідомлюємо свою відповідальність перед суспільством і сподіваємося, що наші ініціативи щодо запровадження гендерно чутливих політик та протидії гендерно зумовленому насильству стануть прикладом для інших державних компаній”, – каже Ігор Котелянець.

Для пропагування змін у державному секторі Укрзалізниця планує взяти участь у міжнародному форумі International Legal Forum, присвяченому обговоренню прав людини. “Ділитимемося досвідом та надихатимемо державні компанії на прогрес”, – додає він.

Укрзалізниця є найбільшим працедавцем в Україні: у компанії працює близько 250 тисяч співробітників/-ць. Тому курс на гендерну рівність компанія бере передовсім для того, щоб дбати про власних працівниць і працівників. Але також і про клієнток/-ів, а у випадку Укрзалізниці це означає дбати практично про кожного українця.

Ні – дискримінації на робочому місці

У цьому році Укрзалізниця вперше провела дослідження проявів дискримінації на робочих місцях. Респондентами стали 4 тисячі працівників/-ць компанії по всій Україні. Ігор Котелянець розповідає, що дослідження виявило кілька ключових порушень:

  • Відмови у просуванні на керівні посади жінкам та молодим спеціалістам/-кам, навіть якщо їхні компетенції відповідали вимогам;
  • Перепони у розвитку кар’єри працівницям/-кам, які мають дітей дошкільного та молодшого шкільного віку;
  • Приниження людської гідності слабших фізично, нижчих за посадою або через висловлення незгоди із керівництвом;
  • Упереджене ставлення до ЛГБТ-працівників/-иць;
  • Відсутність належних умов для роботи працівників/-иць з інвалідністю.

У компанії усвідомлюють, що прояви дискримінації створюють токсичну та демотивуючу атмосферу в колективі. Тому Укрзалізниця докладає зусиль для того, щоб створити умови, в яких працівники зможуть реалізувати свій потенціал і не шукатимуть достойних альтернатив деінде, а залишатимуться лояльними компанії.

Для цього передовсім у компанії проведуть оцінку корпоративних політик на предмет  гендерної чутливості та відповідності принципам недискримінації. До цього планують залучити понад 100 співробітників. Наступним кроком стане розробка нової Політики рівних можливостей (Inclusion and Diversity Policy), яка охопить всю компанію і змінить корпоративне життя кожної працівниці і кожного працівника компанії.

“Політика буде основою для вдосконалення всіх HR-процедур (добір, кадровий резерв, просування, звільнення працівників/-ць та інші) та створення можливостей для запобігання проявам дискримінації. Першочергово ми плануємо впровадження ініціатив у сервісному блоці, який безпосередньо працює з нашими клієнтами. Відтак вони стосуватимуться тих працівників, які забезпечують обслуговування пасажирів, провідників, стюардів, начальників поїздів”, – каже Ігор Котелянець.

Укрзалізниця дбає про безпеку пасажирів

Конфлікти між пасажирами поїздів Укрзалізниці трапляються практично кожного рейсу. Так кажуть 80% опитаних провідників, начальників поїздів та штатних психологів, з якими компанія провела глибинні інтерв’ю. При цьому 67% респондентів висловили бажання пройти навчання за темами врегулювання конфліктів та безконфліктного спілкування, щоб знати чіткий порядок дій у таких випадках.

На жаль, непоодинокими є випадки і сексуального насильства у вагонах. Аби запобігати проявам насильства у поїздах, зокрема і гендерно зумовленого, Укрзалізниця спільно із Фондом ООН у галузі народонаселення планує розробити навчальну програму для провідників/-ць та начальників/-ць поїздів. Надалі цей курс стане обов’язковим  в процесі підготовки працівників у сервісному блоці.

Ігор Котелянець розповів, що у компанії планують розробити пам’ятку щодо попередження/протидії насильству для провідників  та начальників поїздів. “Також маємо намір провести інформаційну кампанію всередині Укрзалізниці для пропагування сталої поведінки заради безпеки та недопущення гендерно зумовленого насильства. Формуватимемо у працівників та працівниць нульову толерантність до дискримінації”, – додає він.

Виховання дітей – і чоловіча справа теж

У травні цього року в Україні набув чинності закон “про декрет для чоловіків”. Згідно з ним чоловіки тепер можуть брати декретну відпустку і без довідки про те, що матір після народження дитини вийшла на роботу до закінчення терміну її декрету. Таким чином працівники чоловічої статі мають більше можливостей брати активну участь у вихованні дитини, і співробітники Укрзалізниці не стали винятком.

Майже сім відсотків працівників компанії, які пішли у декретну відпустку у 2021 році по догляду за дітьми віком до трьох років, – це чоловіки. Це на чотири відсотки більше від загальної кількості співробітників чоловічої статі у декреті. А по догляду за дітьми віком до шести років у цьому році у декрет пішло на п’ять відсотків більше від загальної кількості чоловіків, які нині доглядають за дитиною цьому віці.

“Очевидна тенденція до зростання кількості чоловіків, які користуються правом декретної відпустки. Але зміни ставатимуть помітніше згодом: новий закон запрацював лише навесні, гадаю, через рік статистика буде більш красномовною”, – сподівається директор департаменту сталого розвитку та внутрішніх комунікацій АТ «Укрзалізниця» Ігор Котелянець.

Avon

В Україні Avon опікується проблемою насильства над жінками від 2009 року. А 2019 року компанія розпочала співпрацю з UNFPA Україна, щоб спільно боротися з домашнім насильством і допомагати потерпілим. У компанії виділяють два пріоритетні напрямки діяльності: поширення інформації про послуги, якими можуть скористатися потерпілі жінки, а також збір коштів та реалізація проєктів для допомоги постраждалим від насильства. Avon також дбає про власних співробітників, які стикаються із насильством або потрапляють у складні життєві обставини. Ось кілька ініціатив, які втілює Avon.

Avon допомагає постраждалим від насильства 

Часто, тікаючи від агресора, останнє, про що замислюються жінки – це зібрати особисті речі. У момент, коли постраждалим вдається вирватися з кола насильства, найголовніше для них – це знайти прихисток. І нерідко вони потрапляють у притулки взагалі без речей чи засобів до існування.

Щоб допомогти постраждалим від домашнього насильства жінкам, у 2019 році Avon передала в розпорядження UNFPA 77 тисяч одиниць продукції. Серед них були взуття, одяг та аксесуари загальною вартістю понад 10 мільйонів гривень. Речі передали постраждалим через притулки, денні кризові центри та мобільні бригади соціально-психологічної допомоги.

Avon також дбає про своїх клієнток, які опинилася під тиском сексуального чи фізичного насильства. Для цього спільно з UNFPA розробили спеціальний Протокол для Представників компанії, де прописані чіткі пункти, як діяти та підтримувати людину, яка страждає від насильства. Avon надрукувала понад 3 тисячі листівок з цією інформацією та поширила серед представників та представниць компанії по всій України.

У майбутньому також заплановані тренінги для Представників/-ць, Партнерів та штатних працівників та працівниць Avon, щоб підняти обізнаність про домашнє насильство, його вплив на професійне життя постраждалих та можливості надання допомоги.

А щоб привернути увагу суспільства до проблеми домашнього насильства, Avon  планує запустити також масштабний медійний проєкт. Деталі стануть відомі згодом.

“Про цю проблему в Україні не заведено говорити вголос, тому що немає чіткої межі – де закінчується сварка і починається приниження, фізичне, фінансове або психологічне насильство. Ми вважаємо, що про це варто не просто говорити, а потрібно голосно висвітлювати проблему, розказувати про запобіжні заходи та надавати підтримку. І тоді, можливо, кількість жертв домашнього насильства зменшиться”, – каже Арина Ігнатьєва, лідерка проєкту Avon «Благодійність-2021».

$ 25 000 на відкриття кризової кімнати

За даними всеукраїнського дослідження*, яке провели на замовлення Avon, в Україні 34% жінок стикалися з домашнім насильством особисто або знають про випадки насильства у своєму оточенні. Проблема насильства над жінками лише поглиблюється в умовах карантинних обмежень: згідно зі статистикою Національної поліції, тільки в першому півріччі 2020 року кількість дзвінків на гарячу лінію з питань насильства зросла на 101 тисячу, порівнюючи з попереднім роком.

Взявши на себе відповідальність протистояти насильству, у червні цього року Avon та UNFPA підписали угоду щодо відкриття кризової кімнати для постраждалих від домашнього насильства, де вони можуть перебувати до 10 днів, і де кривдник їм не загрожуватиме. Вартість цього проєкту склала 25 тисяч доларів США. Ці кошти будуть використані на ремонт приміщення, відведеного під кризову кімнату, та закупівлю необхідного обладнання.

* Дослідницька компанія Gradus на замовлення Avon у вересні 2021 року провела Всеукраїнське дослідження жінок, щоб вивчити динаміку змін в житті української жінки. В опитуванні взяли участь 800 респонденток — жінок 18-65 років з міст України з населенням понад 50 тисяч, окрім АР Крим та району проведення ООС.

Скульптура Nova

Для компанії важливо боротися і з гендерними стереотипами, які побутують у суспільстві і обмежують можливості жінок повністю реалізувати свій потенціал. Згідно із даними спільного всеукраїнського дослідження Avon і Gradus, 85% українок у 2021 році стикалися з гендерними стереотипами. Найчастіше такі упередження стосуються вибору між кар’єрою й родиною, де суспільство наголошує насамперед на родинних обов’язках жінки. Лише 29% українок зізнаються, що вважають себе реалізованими, і лише половина — щасливими.

Тому Avon зініціювала артпроєкт, покликаний привернути увагу до проблеми стереотипів суспільства щодо жінок. За ініціативи Avon цього року у Києві презентували нову міську скульптуру, яка знаходиться на території Національного центру «Український дім».

Скульптура Nova — це своєрідний маніфест, який показує жінку, що розбиває рамки суспільних стереотипів на шляху до самореалізації. Вона складається з двох частин: ззовні — символічні рамки, що втілюють стереотипи соціуму; усередині — фігура жінки, що звільняється з їхнього полону. Скульптуру також створила жінка — українська сучасна художниця та скульпторка Ani Svami (Анна Надуда). Роботи мисткині є в приватних колекціях в Україні, Австрії, Швеції, Франції, Німеччині, Великій Британії, на Кіпрі та у Польщі.

Фото взяте з офіційного сайту AVON

Амбасадорка гендерно зумовленого насильства

Як соціально відповідальний бізнес, Avon також дбає про фізичну безпеку і психологічний стан власних співробітників. У  листопаді 2020 в Avon ухвалили Протокол щодо гендерно зумовленого насильства, що спрямований на підтримку співробітників Avon, які його зазнають.

У межах Протоколу у компанії з’явилась посада амбасадорки гендерно зумовленого насильства, до якої будь-який співробітник чи співробітниця, яка зазнає гендерно зумовленого насильства, може звернутися. Амбасадорка допомагає постраждалим працівникам та прцівницям звернутися до місцевих служб підтримки.

Виходячи із індивідуальної ситуації, компанія також може запропонувати гнучкі умови роботи або відпустку для тих, хто зазнав насильства, розповідає амбасадорка гендерно зумовленого насильства та лідер проекту Avon «Благодійність-2021» Арина Ігнатьєва: “Ситуації бувають різні, і ми розуміємо, що інколи людина може потребувати часу, щоб вирішити, наприклад, питання переїзду чи облаштування нових умов життя, а можливо для психологічної реабілітації. Ми, як компанія, ніколи не покинемо наших людей у важких життєвих обставинах, тому вважаємо, що кожен випадок може розглядатися окремо з точки зору того, що ми можемо зробити в цій ситуації, щоб допомогти”.

Kernel 

Минулого року Kernel підписав Декларацію задля гендерної рівності та проти домашнього насильства. Для агрохолдингу цей крок став логічним продовженням політики рівних можливостей, яка впроваджується у компанії. Для цього у Kernel створюють рівні умови для роботи і співпраці між співробітниками незалежно від їхніх можливостей, соціального статусу, віку, статі, гендеру, релігії та сексуальної орієнтації.

Толерантні співробітники

У Kernel виступають проти дискримінації у всіх формах і проявах. “Нам важливо, щоб колеги мали однакові цінності з компанією, тому формуємо у нашій команді толерантність до інакшості і нетерпимість до насильства. Обізнаність у цих питаннях – перший крок до повноцінного розуміння важливості забезпечення рівних прав і можливостей для жінок та чоловіків”, – каже керівниця департаменту персоналу Kernel Наталія Кульчицька.

Аби сформувати у співробітників/-ць відповідні цінності, у Kernel започаткували серію вебінарів, в яких розкривають важливі аспекти гендерної рівності та розповідають, яким чином можна сприяти відповідальному батьківству через залучення чоловіків та протидіяти домашньому насильству та гендерній нерівності. Їх проводить програмна аналітикиня Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні Наталія Кошовська.

На фото Олексій Остроухов, провідний фахівець з внутрішньозаводської логістики компанії Kernel, із дітьми.

алі Kernel HUB створили окремий розділ з відповідними електронними курсами, а в офісах і на активах компанії розміщено плакати та інформаційні матеріали про домашнє насильство.

Менеджмент компанії піклується про психологічний стан своїх співробітників, а вони охоче діляться отриманими знаннями поза роботою, розширюючи межі позитивного впливу. На це неодноразово вказували учасники вебінарів, коли оцінювали його користь.

Окрім підняття обізнаності, Kernel надає співробітникам інструменти для протидії дискримінації на робочому місці та домашньому насильству. Для цього зокрема діє гаряча лінія, за якою кожен співробітник може отримати актуальні контакти Служб чи Центрів, куди варто звернутися за консультаційною, правовою або психологічною допомогою в конкретному регіоні у разі необхідності.

Гендерно чутливі підходи – рекордні прибутки!

У межах виконання принципів Декларації на підприємствах Kernel запроваджено низку безстрокових ініціатив. Для вагітних співробітниць і тих, хто перебуває у відпустці по догляду за дитиною, передбачена можливість дистанційної роботи. При народженні дитини співробітницям практикують доплати. А для просування здорового способу життя у компанії діє біговий клуб «Здорова мама – здорова дитина!».

Kernel надає суттєву фінансову підтримку співробітницям з інвалідністю.За необхідності компанія оплачує вартість операцій, медикаментів і реабілітації. Підтримку отримують і ті працівниці, які опинилися у скрутному матеріальному становищі.

У робочому просторі компанія намагається створити максимально комфортні умови для працівників і працівниць, усвідомлюючи, що для досягнення справедливості не завжди достатньо рівності. Тому, до прикладу, у компанії передбачено більше жіночих санвузлів, ніж чоловічих.

Гендерно чутливі політики Kernel позитивно впливають не лише на добробут співробітників/-ць, але і на успішність компанії, вважає керівниця департаменту персоналу Kernel Наталія Кульчицька: “Ми передбачаємо, що існує взаємозв’язок високих економічних результатів компанії з запровадженням гендерно чутливих підходів до роботи й боротьбою з проявами гендерно зумовленого насильства”.

#МожуБутиКимЗахочу

В агрохолдингу Kernel працює багато жінок, які серед іншого виконують роботу, яку в суспільстві часто вважають “чоловічою”. Займаючись улюбленою справою, жінки досі відчувають на собі тиск з боку суспільства, і Kernel працює над тим, аби зламати подібні гендерні стереотипи. Для цього компанія започаткувала флешмоб #МожуБутиКимЗахочу.

“Флешмоб – це маніфест сучасних жінок, які самостійно вирішують, що, коли і як їм робити. Займатися господарством чи зовнішнім виглядом,  виховувати дітей або будувати кар’єру, отримувати квіти чи дарувати їх. Можна реалізовувати себе по-різному й однаково бути щасливими. До флешмобу Kernel у соціальних мережах долучилися сотні співробітниць компанії та їхніх подруг і знайомих із великих міст і маленьких сіл, з різних регіонів та областей. Нас почули, нам повірили, розповіли свої історії. Разом нам вдалося показати, що бути собою – це прекрасно!”, – розповідає Наталія Кульчицька.

Через успіх флешмобу у компанії спільно з UNFPA започаткували ще одну традицію – ділитися історіями колег, в яких розкривають гендерно чутливі підходи в роботі компанії.

Фото з офіційної сторінки Kernel

У Kernel також навчають колег професіям, в яких раніше праця жінок обмежувалася. Наприклад, створили можливості й навчальну базу для отримання фаху «Операторки виробництва» безпосередньо на підприємстві.

Kernel у майбутньому

Найближчим часом у компанії планують ряд активностей, спрямованих на посилення задекларованих принципів гендерної рівності. До запуску готуються програми з розвитку жіночого лідерства, а також лідерські клуби для обміну досвідом і знаннями серед жінок. На низькому старті дві програми кар’єрного розвитку: Women in Supply (виробнича сфера) і Women in Sales (сфера продажів). До того ж нині у компанії активно розробляють механізми підтримки жінок, які проживають у сільській місцевості, батьків дітей з інвалідністю і вдів, щоб огорнути турботою якомога більше співробітників.

Слідкуйте за нашими соціальними мережами

Веб-сайт створено за підтримки: