Інклюзивність у бізнесі. Із чого почати

Інклюзивність передбачає залученість різних категорій людей в усі економічні та соціальні процеси. Співробітники та співробітниці інклюзивної компанії мають різні характеристики та можливості, водночас усі почувають себе важливими та почутими. Такі команди мають різноманітність, тобто до неї долучають людей без дискримінації за різними ознаками, пояснює засновниця та CEO компанії MoreThan Ольга Новикова для порталу budni.rabota.ua.

За якими ознаками є дискримінація в Україні

Стать. Найчастіше йдеться про дискримінацію жінок, зокрема, їм платять менші зарплати та рідше пропонують підвищення. Водночас дискримінація чоловіків – також не рідкість.

Вік. Це найчастіше відображається в культурі окремої компанії. Наприклад, коли є негласна вказівка керівництва не приймати на роботу працівників та працівниць старших за 40 років, прикриваючись відмовкою, що “їм буде некомфортно в молодому колективі”.

Захворювання або порушення. Часто дискримінація за цією ознакою пов’язана з необізнаністю та упередженням щодо можливостей таких людей. Зокрема, якщо кандидат чи кандидатка на посаду має порушення рухових функцій – він чи вона має такі ж можливості працювати дистанційно

Освіта. Певні роботодавці женуться за кандидатами та кандидатками, які мають дипломи престижних вищих навчальних закладів та за певними спеціальностями. При цьому, не звертаючи достатньої уваги на досвід та навички людини.

Військовий досвід. Попри те, що в Україні війна триває вже дев’ять років, ветерани та ветеранки не рідко стикаються з небажанням роботодавців приймати їх на роботу саме через їхній статус. Відмови пов’язують із невпевненістю у психологічній стійкості таких кандидатів та кандидаток. Це свідчить про низький рівень поінформованості та нерозуміння теми.

Переваги бізнесу від інклюзивності

Низка досліджень доводить, що інклюзивність позитивно впливає на бізнес-результати компаній. Зокрема, за даними McKinsey, компанії з гендерно збалансованими командами мають на 25% більше шансів отримати прибутки вище середнього рівня.

Фінансові показники покращуються завдяки розвитку інноваційності, на яку як раз і впливає різноманітність. Співробітники та співробітниці, які мають різні набори характеристик, почуваються вільніше в команді, не бояться себе проявляти й охочіше пропонують нові ідеї.

Як свідчать результати дослідження BCG, компанії із різноманітними топменеджментом отримують на 19% вищий дохід від інновацій.

До того ж інклюзивність впливає на бренд роботодавця. Більшість кандидатів та кандидаток віддадуть перевагу інклюзивним компаніям як роботодавцю.

Що може зробити компанія для впровадження інклюзивності

Аудит. Варто проаналізувати склад команди за основними критеріями. Це дасть розуміння, з чого починати. Наприклад, якщо більшість працівників та працівниць – молодші 30 років, варто урізноманітнити віковий склад колективу.

Аналіз воронки рекрутингу. Перевірте, хто відвідує сайт, переглядає вакансії, надсилає резюме та зрештою стає частиною команди. Так можна зрозуміти, на якому етапі втрачається різноманітність кандидатів та кандидаток, і чому це відбувається.

Навчання та курси з інклюзивності для колективу. Зміни мають насамперед відбутися всередині колективу, у культурі компанії. Тоді впровадження практик буде успішнішим, адже співробітники та співробітниці розумітимуть, чому це важливо. Такі курси також мають відвідувати топменеджери та топменеджерки.

Інклюзивні практики. Окремі програми та ініціативи ще не створюють інклюзивний робочий простір, але це – рух у правильному напрямку.

Як варіант, можна ввести інклюзивну мову. Зокрема, тексти вакансій зробити гендерно- та віково-нейтральними. Наприклад, використовувати три займенники в назвах вакансій (“він/вона/вони”) – так враховуватимуться інтереси небінарних персон.

Важливо також дотримуватися правила “спочатку – людина” в термінах. Наприклад, “людина з ВІЛ”, “людина з інвалідністю”, “людина зі статусом ВПЛ”.

Є практика анонімного перегляду резюме. Існують спеціальні програми, які при перегляді приховують імʼя, стать, вік, інформацію про навчання та інші характеристики, за якими найчастіше дискримінують кандидатів та кандидаток. Це зменшить упередженість під час відбору.

Фото: Pixabay

Слідкуйте за нашими соціальними мережами

Веб-сайт створено за підтримки: