Як подолати стрес на роботі: поради для керівництва

Сьогодні стрес на роботі може виникати майже щодня. Це знижує результативність, прибутки компанії, а також впливає на якість життя людини.

Психологиня Христина Рахубовська розповіла для Work.ua про причини стресу на роботі, способи його подолання, а також як керівництво може знизити рівень стресу в колективі та запобігти вигоранню співробітників та співробітниць.

Що викликає стрес на роботі

За даними Американської психологічної асоціації, більшість людей вважають роботу чи не найголовнішим джерелом стресу в житті. В Україні зараз основною причиною такого стану є війна, але робота також залишається важливим чинником.

Основними причинами стресу на робочому місці можуть бути:

• порушення комунікації між колегами;
• особисті психологічні проблеми співробітника чи співробітниці;
• неоптимально вибудувані процеси в організації;
• рівень заробітної плати;
• надмірні вимоги та навантаження;
• відсутність можливостей для кар’єрного зростання;
• брак соціальної захищеності;
• відсутність відчуття контролю над робочими процесами та рішеннями.

А інколи команда просто переймається, що не встигне виконати завдання вчасно чи досягти певних цілей.

Як може допомогти роботодавець

Керівництво відіграє надважливу роль у збереженні здоров’я колективу. Психологиня наводить вісім порад для менеджменту, які допоможуть їхнім підлеглим подолати стрес на робочому місці:

1. Заохочуйте відкриту комунікацію між працівниками та працівницями;
2. Виділяйте ресурси для покращення ментального та фізичного здоров’я команди;
3. Пропонуйте оплачувану відпустку;
4. Заохочуйте колектив відпочивати;
5. Влаштовуйте корпоративи та події, що сприяють тімбілдингу;
6. Створіть можливості для розваг на робочому місці;
7. Зробіть графік більш гнучким;
8. Подавайте гарний приклад, піклуючись про власний баланс між життям та роботою.

Як самостійно побороти стрес на роботі

Пані Христина Рахубовська тут відзначає п’ять основних порад.

Відстежувати фактори, що змушують стресувати

Спробуйте вести щоденник і записувати ситуації, які створюють найбільше стресу, та як ви на них реагуєте. Відстежування подій та своїх реакцій на них допоможе зрозуміти взаємозв’язки між тим, що відбувається, та емоціями.

Здорові способи реагування

Нездорові способи боротьби зі стресом, такі як алкоголь чи шкідлива їжа, дають лише тимчасове полегшення, а загалом руйнують здоров’я та підвищують стрес. Тому необхідно привчати себе до здоровіших варіантів: фізичні вправи, повноцінний сон та будь-які інші заняття, які роблять вас щасливішими.

Встановлювати кордони

У сучасному світі важко відключитися від роботи у неробочий час. Але варто спробувати встановити певні розмежування між роботою та особистим життям. Наприклад, можна взяти за правило не перевіряти робочу пошту та месенджери ввечері після роботи. У кожного можуть бути свої вподобання щодо таких правил – важливо створити власні кордони, які будуть комфортні саме для вас.

Виокремити час на відновлення

Для уникнення стресу та вигорання необхідний час, щоб встигати відновитися від попередніх стресових ситуацій та сприймати все спокійніше. Для цього важливі проміжки часу, коли ви не займаєтеся та навіть не думаєте про роботу, повністю відключившись від неї. Це можуть бути як тривалі періоди, такі як відпустка, так і просто 5-хвилинні перерви, щоб трохи відволіктися.

Техніки релаксації

Медитація, дихальні техніки, майндфулнес-практики – допоможуть подолати стрес на робочому місці. Можна почати з кількох хвилин на день, концентруючись на одній простій дії: дихання, ходіння чи прийом їжі. Ця навичка допоможе в управлінні увагою в інших ситуаціях, наприклад, коли потрібно відволіктися від думок, що хвилюють.

Фото: Pixabay

Слідкуйте за нашими соціальними мережами

Веб-сайт створено за підтримки: