Як досягти гендерної рівності у компанії: приклад медіахолдингу

Якщо розглядати питання гендерної рівності у професійній сфері на прикладі України, то результати є невтішними, пише видання Happy Monday.

За даними Державної служби статистики, українські жінки отримують зарплати у середньому на 18,6% менше, ніж чоловіки. Серед бенефіціарів 330 найбільших українських компаній жінок у 16 разів менше, ніж чоловіків.

Крім того, серед випускників вищих навчальних закладів за STEM-спеціальностями (наука, математика, інженерія та технологій) жінки складають лише 29%.

Гендерна нерівність все ще є, зокрема й на ринку праці. Утім, вона обмежує не тільки жінок, а й роботодавців, які не докладають зусиль до подолання цієї проблеми. Компанії від цього лише втрачають.

Чому гендерна рівність необхідна для компаній

За даними дослідження EY та The Peterson Institute for International Economics, прибутковість компанії прямо залежить від кількості топменеджерок. Підприємства, де понад 30% керівних посад обіймають жінки, можуть додати до 6% до своєї чистої рентабельності.

До того ж компанії з найвищим рівнем гендерного різноманіття у керівництві мають на 21% більше шансів перевершити за прибутком своїх конкурентів із нижчим рівнем гендерного різноманіття.

Як свідчить дослідження Accenture, бажання та здатність впроваджувати інновації у працівників та працівниць компаній, де панує культура рівності, майже вп’ятеро вищі, ніж у команд компаній, де нерівність більша.

На думку експертів та експерток, ще більше значення гендерна рівність має в часи економічного відновлення. Наразі для України це надзвичайно актуально.

Із чого можуть почати компанії для забезпечення гендерної рівності у командах

Спеціально для таких компаній ООН Жінки та Глобальний договір ООН запустили ініціативу, в межах якої розробили 7 міжнародних принципів розширення прав і можливостей жінок (Women’s Empowerment Principles, або WEPs). Це універсальний план, який будь-які бізнеси можуть впроваджувати на робочому місці та контролювати прогрес у досягненні гендерного балансу.

1. Створити керівний орган на вищому корпоративному рівні, який відповідатиме за гендерну рівність.
2. Ставитися до всіх жінок і чоловіків справедливо на роботі – поважати й підтримувати права людини та недискримінацію.
3. Забезпечити здоров’я, безпеку та добробут усіх працівниць і працівників.
4. Сприяти освіті, навчанню та професійному розвитку жінок.
5. Запровадити розвиток підприємств, ланцюжок постачань та маркетингові практики, які розширюють можливості жінок.
6. Сприяти рівності через ініціативи громад та адвокацію.
7. Вимірювати та публічно звітувати щодо прогресу у досягненні гендерної рівності.

Ті, компанії, які готові реалізовувати ці принципи, можуть офіційно підписати їх, долучившись до глобального руху WEPs. Для цього на сайті ініціативи потрібно заповнити анкету про компанію та надіслати підписану керівником компанії заяву про підписання WEPs. Наразі це зробили 7884 компанії з усього світу, із яких 23 – українські.

Після того важливо проводити самооцінки компанії за допомогою інструмента Gender Gap Analysis Tool, щоб оцінити прогрес та розробити план із забезпечення гендерної рівності для покращення становища жінок.

Приклад медіахолдингу Starlight Media

Медіагрупа Starlight Media підписала Women’s Empowerment Principles ще у 2019 році. Компанія розпочала з самооцінювання за допомогою Gender Gap Analysis Tool.

Попри гендерний баланс – 50% жінок, 50% чоловіків, – загалом результат перевірки був невтішний: показник рівності склав усього 11%. Це свідчить про недостатнє забезпечення рівного представництва жінок, якщо не створити їм необхідних умов для реалізації свого потенціалу. За чотири роки Starlight Media вдалося підвищити цей показник до 78%.

Після отримання результатів Gender Gap Analysis Tool команда розробила відповідний план з десятьма цілями та чітким алгоритмом дій, який охоплював усі аспекти бізнесу: від рекрутингу до корпоративних програм, від комунікацій до контенту, від підтримки громадських ініціатив до комерційних партнерств.

Зміни політик

Комунікаційна політика. У компанії запровадили використання гендерно чутливої мови та фемінітивів: у вакансіях, описах посадових обов’язків, у перепустках і табличках на кабінетах.

Корпоративний аудит. Компанія проводить щорічне дослідження, яким є гендерний баланс у команді, розрив в оплаті праці та співвідношення жінок і чоловіків, які отримували підвищення.

Рекрутингова політика. Співробітники та співробітниці, залучені до процесів працевлаштування пройшли навчання з гендерної чутливості, покращили навички проведення гендерно нейтральної співбесіди та адаптації.

Програма підтримки батьківства

У 2021 році Starlight Media очолила рейтинг компаній, дружніх до родин, у категорії “Великий бізнес” завдяки, зокрема, своїй програмі підтримки батьківства. Вона містила:

• безкоштовні курси з підготовки до пологів та батьківства;
• пільги на лабораторні дослідження;
• гнучкий графік роботи для майбутніх мам;
• додаткову оплачувану відпустку для татусів;
• організацію вдома робочого місця з повним технічним забезпеченням;
• скорочений графік роботи в разі дострокового повернення з відпустки для догляду за дитиною;
• корпоративний подарунок від компанії;
• створення сімейних просторів в офісах.

Програма протидії домашньому насильству

Дослідження, яке у 2019 році провели UNFPA та Центр “Розвиток КСВ”, показало, що майже чверть офісних співробітників та співробітниць (у 81% випадків – жінок) стикалися з домашнім насильством, а 41% – помічали у колег прояви та сигнали, які могли вказувати на те, що людина потерпає від домашнього насильства.

Starlight Media розробила спеціальні програму й протоколи реагування для боротьби з домашнім насильством. Вони охопили шість напрямів допомоги:

• безпека та безпечна логістика (організація безпечних умов роботи та пересування для постраждалої людини),
• трудова підтримка (адаптація робочого графіку, навантаження та завдань),
• фінансова, психологічна та юридична допомога.

Використання медіаресурсів

Starlight Media – це медіагрупа, тому ефективним кроком стало запровадження принципів гендерної рівності в зовнішніх каналах комунікації: маркетингу, телепрограмах та диджитал-продуктах.

Лише за 2021 рік на сайті “Факти” вийшло 320 матеріалів на цю тему. Також компанія запровадила у новинах систему внутрішнього моніторингу гендерного балансу спікерів і спікерок та проводить щомісячний аудит представленості жінок загалом і за сферами діяльності.

Крім того, медіахолдинг проводить регулярне навчання команди, зокрема тренінги з протидії харасменту, домашньому насиллю та дискримінації.

Компанія також розвиває внутрішні та зовнішні партнерства для залучення якомога більшої кількості зацікавлених людей та ефективної реалізації проєктів.

Starlight Media докладає постійні зусилля, спрямовані на розвиток культури різноманіття й інклюзивності, транслює принципи та цінності через лідерів.

І звичайно, компанія постійно проводить моніторинг та оцінку результатів, щоб контролювати процес і фіксувати успіхи. У компанії ведуть відповідну звітність і діляться нею на власному сайті та через внутрішні канали комунікації із колегами.

Фото: krakenimages on Unsplash

Слідкуйте за нашими соціальними мережами

Веб-сайт створено за підтримки: