Які тренди на глобальному ринку праці очікувати у найближчі п’ять років

Цього року трансформація світового ринку праці спричинена технологічними зрушеннями. Зокрема, триває розвиток штучного інтелекту, посилюються економічне та геополітичне напруження.

Про основні тенденції у сфері HR на найближчі п’ять років можна дізнатися у звіті Future of Jobs 2023, який оприлюднили на Всесвітньому економічному форумі. У дослідженні взяли участь 803 компанії, в яких працюють понад 11,3 млн працівників та працівниць, та які представлені у 45 економіках світу.

Експерти work.ua проаналізували його та виокремили найголовніші тези.

Різноманіття, рівність та інклюзія

Різноманіття, рівність та інклюзія (DEI) на роботі особливо важливі для молодих співробітників та співробітниць. За даними компанії Manpower, 68% представників та представниць покоління “зумерів” (до 25 років) не задоволені діяльністю своєї організації у створенні різноманітного та інклюзивного робочого середовища, 56% взагалі не готові влаштовуватися на роботу без DEI-лідерства в компанії.

Більшість програм різноманітності та інклюзивності компаній будуть спрямовані на такі пріоритетні категорії, як жінки (79%), покоління Z (67,7%), люди з інвалідністю (50,7%), релігійні, етнічні або расові меншини (39,3%), люди, старші 55 років (36,1%), представники та представниці ЛГБТКІ+ (35%) та люди з низьким рівнем доходу (32,8%).

Жінки вважаються найбільш пріоритетною групою для програм DEI, особливо в Європі. Також дані свідчать, що жінки навчаються менше, ніж чоловіки.

Навчання та автоматизація процесів – стратегія розвитку персоналу

Респонденти та респондентки кажуть, що найпоширенішими стратегіями розвитку персоналу, які вони застосовуватимуть для досягнення бізнес-цілей своїх організацій, є інвестування в навчання та розвиток на робочому місці, а також автоматизація процесів.

Чотири з п’яти опитаних очікують впровадження цих стратегій протягом наступних п’яти років.

Найпоширеніші стратегії:

81,2% – інвестування в навчання та розвиток на роботі;
80% – прискорення автоматизації процесів;
45,5% – переведення наявного персоналу з посад, що скорочуються, на зростаючі;
24,3% – розширення використання роботи за контрактом;
22,4% – наймання значно більшої кількості постійного персоналу;
12,8% – значне скорочення поточної робочої сили.

Працівники та працівниці готові змінювати роботодавців

Дані компаній CultureAmp та Adecco показують, що понад чверть працівників та працівниць не бачать себе у своїй поточній компанії за два роки. Трохи менш як половина опитаних (42% і 45%, згідно з CultureAmp і Adecco відповідно) активно розглядають можливості роботи у різних компаніях.

Головною причиною зміни роботи є рівень заробітної плати. Про це свідчать результати опитування компаній CultureAmp та Randstad.

Зокрема, 52% респондентів та респоненток Randstad заявляють, що їх непокоїть вплив економічної невизначеності на їхню зайнятість, а 61% учасників і учасниць опитування Adecco хвилюються, що їхня зарплата не відповідає витратам на життя в умовах зростаючої інфляції.

Додатково досліджувалися захист і гнучкість зайнятості: 92% опитаних Randstad вважають важливою стабільність роботи, із них понад половина погодилася б на працю, яка не забезпечує стабільної зайнятості. Також 83% надають перевагу гнучкому графіку роботи.

Також важливим фактором є баланс між роботою та особистим життям, а також проблема вигорання: 35% опитаних CultureAmp вказують, що порушений баланс між роботою та особистим життям, який веде до вигорання, є основною причиною для звільнення.

Впровадження технологій сприятиме трансформації ринку праці

Понад 85% респондентів та респонденток визначають використання нових технологій та розширення цифрового доступу як найімовірніші тренди трансформації бізнесу протягом наступних п’яти років.

Понад 75% компаній планують впроваджувати технології аналізу великих даних, хмарні обчислення та штучний інтелект.

Вплив більшості технологій на робочі місця очікується позитивним. Найбільшими факторами зростання кількості робочих місць будуть аналітика великих даних, технології з управління кліматом і довкіллям, а також шифрування та кібербезпека.

Щодо впровадження роботів, то дані Міжнародної федерації робототехніки показують, що кількість промислових роботів на 10 тис. персоналу продовжувала швидко зростати протягом останніх п’яти років у різних країнах. Щільність роботів зросла майже вдвічі за останні 5 років і досягла в середньому 126 промислових роботів на 10 тис. працівників і працівниць.

Сьогодні 34% усіх бізнес-завдань виконуються машинами, а решта 66% — людьми.

Потенційний обсяг автоматизації ще більше розширюватиметься у наступні кілька років, коли технології штучного інтелекту розвиватимуться та знайдуть основне застосування в різних секторах.

Як зазначають українська експертна спільнота, ці тренди можна сміливо екстраполювати й на Україну. Утім, у нас головною трансформаційною силою, окрім зазначених вище, є повномасштабна війна, яка триває вже понад рік і до якої бізнес досить ефективно адаптувався.

Фото: Pixabay

Слідкуйте за нашими соціальними мережами

Веб-сайт створено за підтримки: