Що відбувається на ринку праці під час війни – дослідження

Європейська Бізнес Асоціація спільно з експерткою з аналітики ринку праці провели дослідження, щоб визначити стан та основні тенденції ринку праці під час воєнного стану.

Під час дослідження цільові групи розподілили на HR та інших працівників, щоб зрозуміти чи різняться результати.

Зміни щодо персоналу

Половина з опитаних фахівців та фахівчинь з управління персоналом зауважили, що у 2022 році в їхніх компаніях повідомили про підвищення рівня заробітної плати.

Ще 39% респонденток та респондентів повідомили про замороження бюджетів на розвиток, навчання та утримання персоналу.

Також 26% учасників та учасниць опитування зазначили про збільшення функціоналу та найм нових працівників, 21% – скорочення персоналу.

11% HR повідомили про замороження бонусів та преміальних виплат, а 7% – про зменшення рівня заробітної плати

Представники інших сфер діяльності також підтвердили, що в їхніх компаніях відбулось підвищення рівня заробітної плати (37%) та замороження бюджетів на розвиток, навчання та утримання персоналу (43%).

Про скорочення персоналу повідомили 34% респондентів та респонденток, водночас 32% сказали про збільшення функціоналу та найм нових працівників.

Майже п’ята частина опитаних зазначили про замороження бонусів та премій і лише 6% – про зменшення зарплат.

Допомога працівникам у 2022 році

Більшість учасників та учасниць з обох груп опитуваних наголосили, що їхня компанія так чи інакше допомагала своїм працівникам та працівницям.

Майже 90% HR підтвердили, що компанія повністю виплачувала заробітну плату, ще 78% повідомили про виплати бонусів та премій. Також 65% компаній надавали психологічну підтримку своїй команді.

39% фахівців та фахівчинь з управління персоналом згадали про компенсацію проживання колективу в іншому місті або країні.

Працівники та працівниці не зі сфери HR мали схожі відповіді. Зокрема, 94% респонденток та респондентів повідомили, що компанія виплачувала зарплату в повному обсязі, 74% – виплачувала бонуси і премії, 42% – оплачувала проживання в іншому місті.

Що позитивного було у 2022 році

Обидві групи опитуваних відзначили покращення та посилення корпоративної культури, внутрішньої комунікації, збільшення рівня турботи про працівників.

Також респондентки та респонденти серед позивного відмітили про відкриття підрозділів у західних областях України та масштабування бізнесу за кордон.

Деякі компанії заснували фонд для підтримки працівниць та працівників, які потребують фінансової допомоги в разі втрати чи пошкодження житла або травми.

Ще 60% учасниць та учасників дослідження зауважили, що в їхніх компаніях є можливість працювати дистанційно, проте, не для всіх категорій працівниць та працівників. Усій команді дозволили працювати не в офісі 35% компаній. Лише 5% опитуваних повідомили про відсутність такої опції в принципі.

Кількість штату та зростання зарплати

Понад 75% учасників та учасниць зауважили, що в їхніх компаніях не планують скорочувати персонал. У тих компаніях, де можливо очікуються звільнення, відсоток скорочень коливається у межах 5-10%.

Важливо, що 33% HR спеціалісток та спеціалістів відмітили, що в їхніх компаніях планується збільшення рівня заробітної плати на 15-20%. Майже 60% планують підвищення зарплати на рівні 5-15%.

Ефективність, зміна роботи та нові навички

На питання, як персонал оцінює ефективність та рівень працездатності в умовах воєнного стану, 37% HR відмітили, що рівень їхньої ефективності не змінився під час війни, а 16% вважають, що почали працювати навіть краще.

Водночас 27% зазначили, що перебувають у стані вигорання, ще 4% – почали працювати гірше.

Цікаво, що представники інших сфер діяльності надали інші результати: 24% відмітили, що рівень їхньої ефективності не змінився, 31% зазначили, що почали працювати краще, але в той же час такий самий відсоток спеціалісток та спеціалістів вказали, що перебувають у стані вигорання, і 8% – почали працювати гірше.

Утім, 73% представниць та представників сфери HR та 65% опитаних з інших сфер діяльності наразі не планують змінювати роботу.

Серед здобутих навичок у 2022 році, і які будуть важливі у 2023-2024 роках, представниці та представники HR-сфери закцентували увагу на кризовому менеджменті та управлінні змінами, стресостійкості, гнучкості та адаптивності.

Також вони згадали про вміння працювати дистанційно, згуртованість, емоційний інтелект, швидке ухвалення рішень, уміння працювати в умовах невизначеності, критичне мислення, командну роботу, тайм-менеджмент та відновлення внутрішнього ресурсу.

Представники та представниці інших сфер діяльності додатково наголосили на вмінні виживати в умовах війни, мультизадачності та відповідальному лідерстві.

Дослідження тривало з 8 по 19 лютого 2023 року. У ньому взяли участь 121 спеціалістка та спеціаліст: 70 фахівчинь та фахівців з управління персоналом та 51 спеціаліст та спеціаліста з іншої сфери (менеджери та менеджерки середньої ланки, топменеджмент, керівниці та керівники департаменту, молодший персонал).

Фото: Pixabay

Слідкуйте за нашими соціальними мережами

Веб-сайт створено за підтримки: