Експерти R&D центру YouControl вирішили проаналізувати вплив жінок на підтримку різних сфер бізнесу України в умовах повномасштабної війни. Адже, попри війну, жінки не лише продовжують роботу своїх компаній, а ще й відкривають нові.
Які сфери діяльності найчастіше обирають жінки
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) більшість компаній у власності жінок наразі припадає на туристичний сектор. Таких підприємств в Україні 7,6 тис., що становить 51,7% від загальної кількості турфірм.
На другому місці – освіта. Жінкам належить 3,5 тис. освітніх компаній або 49,3% на ринку.
У топ-3 найпопулярніших напрямків серед жінок опинилася категорія “Операції з нерухомістю”. Жінки володіють 26,6 тис. компаніями у цьому секторі, що становить 42,7% від загальної кількості.
Водночас найнепопулярнішою сферою серед бізнесвумен є водопостачання та утилізація – 1,3 тис. компанії (20,1% ринку).
Де українські жінки найчастіше відкривають бізнес
Загалом в Україні зареєстровано 30,6 тис. компаній, бенефіціарками яких є жінки. Ця кількість становить 32,8% від усіх зареєстрованих в країні компаній.
Для порівняння розподілу за регіонами експерти розглядали частки тих компаній, власницями яких є жінки.
Найпопулярнішим регіоном присутності “жіночого” бізнесу є тимчасово окупована Автономна Республіка Крим – там зареєстровано 11 тис. компаній (компанії могли бути зареєстровані на території АР Крим ще до тимчасової окупації), що складає 37,8% від усіх підприємств представлених в регіоні.
Частково окупована Донеччина займає другу сходинку – 15,2 тис. компаній у власності жінок або 36% від усього бізнесу в регіоні.
У п’ятірку лідерів за відсотковим розподілом увійшли Миколаївська, Одеська та Запорізька області – 35%.
Очікувано, що найбільша кількість зареєстрованих жінками компаній розташована у Києві – 94,8 тис. компаній. Але це 31,2 % від загальної кількості бізнесів у столиці, що нижче за середнє значення по країні.
Найменша частка компаній з власницями-жінками – на Сумщині. Тут жінки володіють 30,5% від усіх компаній у регіоні.
Як вплинула повномасштабна війна
Вплив року повномасштабної війни в Україні позначився на динаміці відкриття жінками нових компаній: вона знизилася на 4,4 % у порівнянні з 2021 роком.
Якщо брати секторальний розподіл, то за рік саме сфера освіти та охорони здоров’я найвідчутніше поповнились новими бізнесвумен: збільшення присутності women-owned компаній у кожній – плюс 4,1% і 7,8% відповідно, у порівнянні з середніми частками в економіці.
Водночас освітній сектор перебрався на першу сходинку – за рік жінки відкрили 95 компаній у цій сфері, що склало 53,4% ринку. Другу сходинку посіла “охорона здоров’я” – 49,3% (113 компаній).
До трійки лідерів за часткою заснованих жінками фірм також увійшли компанії, які працюють у сфері “медіа та кіно” – 42,9% (33 компанії).
Найбільших втрат закономірно зазнав туризм: частка компаній у власності жінок зменшилась на 14% відносно звичного середнього показника цього напрямку.
Фото: Pixabay