Робоча “чотириденка”: у Великій Британії озвучили результати наймасштабнішого експерименту

У Великій Британії завершився наймасштабніший експериментальний проєкт, у межах якого роботодавці випробували чотириденний робочий тиждень.

Як пише Reuters, здебільшого компанії вирішили і надалі дотримуватися нового формату роботи.

Упродовж червня-грудня 2022 року співробітники 61 компанії по всій країні працювали в середньому 34 години протягом чотирьох днів. При цьому колектив отримував таку ж саму зарплату, як і під час “п’ятиденки”.

Після завершення експерименту 56 компаній вирішили й надалі продовжувати таку практику, із яких 18 – назавжди.

За даними британської дослідницької організації Autonomy, яка опублікувала звіт спільно з групою науковців і за підтримки новозеландської групи 4 Day Week Global, це випробування є найбільшим у світі.

Утім, попри позитивні результати, інші опитування свідчать про те, що більшість британських роботодавців неготові переходити на чотириденний робочий тиждень найближчим часом.

У дослідженні Autonomy взяли участь 2900 співробітників у різних секторах – від фінансових та IT-компаній до продуктових магазинів.

Працівники та працівниці кажуть, що їхнє самопочуття та баланс між роботою та особистим життям покращилися. При цьому дані свідчать, що співробітники стали набагато рідше звільнятися після запровадження чотириденного робочого тижня.

Цікаво, що для деяких працівників та працівниць додатковий вихідний був навіть важливішим за оплату: 15% респондентів та респонденток сказали, що жодні гроші не змусять їх повернутися до “п’ятиденки”.

Найбільше у дослідженні були представлені роботодавці зі секторів маркетингу та реклами, професійних послуг і благодійності. Близько 66% із них, мали 25 або менше співробітників та співробітниць, тоді як 22% мали понад 50 робітників та робітниць.

Водночас минулорічне дослідження Chartered Institute of Personnel and Development показало, що дуже мало роботодавців очікують переходу на чотириденний робочий тиждень у найближчі три роки. Дві третини взагалі не очікують жодних змін у наступному десятилітті.

Хоча з іншого боку, докази того, що це допомагає утримати персонал, можуть виявитися вагомим аргументом для компаній, які намагаються найняти працівників після пандемії.

Зазначимо, що саме пандемія коронавірусу й підштовхнула до експериментів з кількістю робочих днів. Вимушена робота вдома під час карантину поставила питання про доцільність необхідності ходити в офіси стабільно п’ять разів на тиждень.

Раніше скорочений тиждень почали тестувати великі корпорації. Наприклад, такий експеримент проводив Microsoft у Японії ще у 2019 році, а Unilever – у Новій Зеландії в 2020 році. Усі вони казали про успішні результати тесту – збільшилася мотивація працівників, а з нею зросли й виробничі показники.

Велика Британія – не першопроходець

Велика Британія, до речі, не єдина держава, яка тестує чотириденний робочий тиждень. До цього глобального експерименту також долучилися США, Канада, Австралія та Нова Зеландія. Серед країн Європейського Союзу до проєкту приєдналася лише Ірландія. Результати очікують уже в цьому році.

Якщо говорити про ЄС, то Бельгія у листопаді стала першою країною блоку, яка вже офіційно легалізувала чотириденний робочий тиждень. Але він дещо відрізняється від того, що пропонують в інших державах.

Працівникам пропонують вибір: працювати 9,5 годин на день протягом чотирьох днів або 8 годин – протягом п’яти днів. Тобто вони збережуть кількість робочих годин, але матимуть змогу обрати кількість днів, за які мають їх відпрацювати.

В уряді вважають, нова модель має створити більш динамічну економіку. Мета таких змін – зробити внутрішній ринок праці гнучкішим і надати громадянам та компаніям більше свободи.

Утім, роботодавці та працівники не дуже підтримують урядову модель. Компанії побоюються, що новий скорочений робочий тиждень може створити організаційні проблеми, а профспілки попереджають, що це просто означатиме більше навантаження протягом робочих днів.

Фото: Pixabay

Слідкуйте за нашими соціальними мережами

Веб-сайт створено за підтримки: