Працевлаштування ветеранів та ветеранок: як це зробив JP Morgan у США

У 2022 році JP Morgan обійняв 95-те місце у рейтингу найбільш дружніх до ветеранів компаній за версією американського Forbes. За понад 10 років команда рекрутерів найняла понад 10 тисяч ветеранів та ветеранок, і допомогла їм перевчитись, отримати нові кваліфікації та полегшити період повернення до цивільного життя.

Колишня очільниця військового відомства компанії, а нині операційна директорка Інституту ветеранів та сімей військовослужбовців Сиракузького університету Морін Кейсі в інтерв’ю Forbes розповіла, які головні висновки вона зробила за час роботи з ветеранами в приватному секторі, та що для себе може перейняти Україна.

Досвід у США

Ініціатива JP Morgan у справах військовослужбовців і ветеранів розпочалася у 2011 році. Голова правління Джеймі Даймон дійшов висновку, що компанія може створити відчутні можливості працевлаштування для ветеранів. Адже колишні військові мають безліч цінних навичок: адаптивність, вирішення проблем, лідерство, командна робота.

У такий спосіб народилася місія Veterans Job Mission, яка об’єднала групу національних корпорацій. Утім, ініціатори знали, що потрібно не просто перевести ветеранів та ветеранок у приватний сектор, спочатку було необхідно підготувати компанії – розповісти про військову культуру, про те, що ветерани можуть привнести, про їхні очікування.

Спочатку була залучена група ветеранів для літнього стажування. Вони співпрацювали з цивільними. Деякі ветерани не розуміли, чому інші працівники та працівниці часто бувають у кабінеті начальника, адже “в армії це поганий знак, коли постійно перебуваєш у командира”.

Тож необхідно було пояснити: можливості для майбутнього працевлаштування також полягали у налагодженні гарних відносин з керівництвом.

Ще одне завдання, пояснює Кейсі, допомогти ветеранам описати власний внесок у командну роботу. Адже ексвійськові в певному сенсі відмовляються від індивідуальності й функціонують як команда, тому що від цього залежало життя. Головна ідея – донести їм: для успіху в приватному секторі потрібно пояснювати людям, який ваш індивідуальний внесок у загальні зусилля.

“Один із найбільших висновків для мене: адаптація ветеранів – це більше, ніж їх залучення та найм. Ми повинні дати їм інструменти для досягнення успіху. Щойно ми це зробимо, вони обженуть колег завдяки цінностям та навичкам”, – переконана Кейсі.

За її словами, ветерани та ветеранки мають надзвичайні навички для роботи в компаніях: навички лідерства, командної роботи, гнучкість, здатність до адаптації та ефективної комунікації. Важливо вчити їх переносити ці навички в корпоративну культуру.

Водночас необхідно навчити цій адаптації менеджерів. Адже вони часто не розуміють, як військова людина може допомогти у цивільній компанії.

Також у компанії існує менторська програма JPMorgan Chase’s Pathfinder Mentoring Program.
Як пояснює директорка Інституту ветеранів, для успіху колишнього військовослужбовця чи військовослужбовиці надзвичайно важливо мати можливість поставити запитання наставнику, який добре знає, як працює компанія. Адже можуть виникати питання – часом такі, які ветеран чи ветеранка посоромиться поставити керівнику чи колезі. Важливо мати довіреного колегу-ментора, з яким можна провести мозковий штурм, поговорити та поставити запитання.

Що можуть запропонувати українські компанії

Морін Кейсі пояснює, що будь-яка компанія має розуміти, що для комфортного повернення та роботи ветерана чи ветеранки потрібен час на адаптацію.

Крім того, працедавці можуть проаналізувати, де вони потребують найму. Які набори навичок потрібні та як сприяти тому, щоб ветерани на перехідному періоді знали та розуміли доступні їм можливості.

Компанії також мають витратити більше часу, щоб зрозуміти навички та бажання військовослужбовців, які переходять до цивільного життя. Якщо хтось був водієм танка в армії, це не означає, що він хоче керувати вантажівкою, коли повернеться. Важливо зрозуміти: які навички вони мають отримати, які цілі у працевлаштуванні, та запропонувати відповідні можливості та інструменти.

Як показує досвід, ветерани часто змінюють роботу та кар’єру, щоб переосмислити себе. Тому компанії можуть запропонувати їм спробувати себе в різних відділах та департаментах. Схожа програма була у JPMorgan, де можна було отримати досвід роботи від торгового майданчика Нью-Йоркської фондової біржі до позиції касира в банку. Ідея полягала в тому, щоб дати людям розглянути різні сфери бізнесу та кар’єри в них. Це допомагає ветеранам побачити частини організації, які вони, можливо, раніше не розглядали.

До того ж рекрутерам та керівництву теж може бути складно зрозуміти, як ветерани вписуються в організацію. Як підказує Кейсі, програми стажування – чудова можливість для цього. Стажування схоже на випробувальний період під час прийому на роботу. Так можна побачити, як людина функціонує як член команди та де є потенційні можливості.

Фото: JP Morgan

Слідкуйте за нашими соціальними мережами

Веб-сайт створено за підтримки: