Доступні сайти та застосунки: як реалізувати безбар’єрність у бізнесі

Безбар’єрний підхід у бізнесі демонструє комерційну ефективність та сприяє прибутковості. Розширення товарів чи послуг на категорію людей з інвалідністю не вимагає додаткових надзатрат, водночас гарантує нові опановані ніші та лояльність клієнтів.

Згодом це створює репутацію просунутого бренду, для якого важливий кожен клієнт та кожна клієнтка, пишуть експерти порталу Work.ua.

Для успішності бізнесу вже недостатньо просто мати сайт чи сторінку в соцмережах. Тепер звертають увагу на технології, які роблять вебпродукти доступними для різних категорій клієнтів – людей з інвалідністю або людей поважного віку.

Як зробити сайт доступним

Кожна компанія чи установа має розуміти, що інформацію на сайті повинні мати змогу прочитати люди з порушенням зору. Для людей, які втратили зір, має бути опція озвучення (тифлокоментування) або синхронного перекладу.

До того ж можна передбачити можливість обирати розмір шрифту, колір тла і тексту, регулювати контрастність між кольорами, а також прописати кнопки та вказівники. Наприклад, на сайті указаний не лише значок Facebook, а й підписана його назва.

Для тих, хто має порушення слуху можна запропонувати переклад на жестову мову. У нашій країні це не дуже поширено, але є приклад катарського Центру допоміжних технологій, який запустив віртуальний 3D-перекладач жестової мови. Він у режимі реального часу перетворює письмовий арабський текст на катарську мову жестів.

Ще одна ознака доступності – можливість користуватися програмами та сприймати інформацію лише за допомогою клавіатури, без застосування комп’ютерної миші.

Як конкретне рішення, можна використати screen reader – програму, яка дозволяє людям отримувати інформацію без використання зору. Наприклад, інформація з сайту озвучується, а також є послуга максимально збільшити шрифт на екрані.

Також для людей з порушеннями зору графічні елементи сайту, на кшталт таблиць, графіків чи діаграм, мають супроводжуватися пояснювальним текстом. Водночас автоматичне відтворення відео- або аудіофайлів небажано – це може стати тригером для людей з аутизмом.

Сайти українських міністерств та органів влади вже використовують безбар’єрні технології. Зокрема, часто можна побачити іконку “вушко”. Ця функція дозволяє скористатися послугами перекладача жестової мови онлайн.

Приклад від компанії SoftServe

Прикладом доступного сайту можна назвати сайт ІТ-компанії SoftServe. Він відрізняється іншим дизайном, виразнішим текстом та іншою структурою наповнення.

При натисканні на значок “око” головна сторінка сайту починає перебудовуватися. Усі елементи стають більш видимими. Також змінюється структура заголовків на сторінці, що дозволяє людям з інвалідністю ефективніше користуватися сторінкою та полегшує процес сприйняття контенту.

Як тестують сайти та застосунки на доступність

Багато років SoftServe створює IT-продукти, які полегшують доступ до інформації для людей з інвалідністю. Водночас у 2019 році в компанії запрацював відділ Accessibility Service. Він займається тестуванням вебресурсів, програм і застосунків на предмет доступності для людей з інвалідністю. Відділ сформували у відповідь на потреби клієнтів, і попит на його роботу лише зростає.

У SoftServe переконані, що найкращими тестувальниками будь-якого продукту є ті, на кого цей продукт розрахований. Щоб надавати якісні послуги з тестування доступності програмного забезпечення, SoftServe запросила на роботу у відділі Accessibility Service інженерів та інженерок із порушеннями зору.

Для пошуку кандидатів та кандидаток компанія звернулася до громадських організацій і фондів, які працюють із незрячими людьми.

Головними вимогами були знання англійської мови та досвід користування комп’ютером. Кандидати та кандидатки пройшли тримісячне навчання основам тестування та Accessibility Testing в корпоративній академії.

За три місяці навчання студенти та студентки вивчили все те, що вивчають QA-інженери. І додатково ще частину, яка стосується тестування доступності.

Найкращим випускникам та випускницям запропонували роботу в компанії. Наразі у відділі працюють вісім людей, п’ять із них мають порушення зору. Важливо, що вони працюють на рівних умовах з іншими та мають такі ж KPI.

У SoftServe вважають, що рівність – це не про почуття жалю, це про рівні можливості. А також про можливість для людей із будь-якими порушеннями відчувати себе такими, як інші.

Фото: Elizabeth Woolner on Unsplash

Слідкуйте за нашими соціальними мережами

Веб-сайт створено за підтримки: