В Україні презентували Національну стратегію подолання розриву в оплаті праці чоловіків та жінок. Що вона передбачає

У 2020 році Україна приєдналася до “Партнерства Біарріц” – міжнародної ініціативи рівних прав і можливостей для всіх. Програма передбачає багато різних заходів для створення рівності в країні – і одне із них, це зменшення розриву в оплаті праці жінок і чоловіків.

На момент приєднання України до “Партнерства Біарріц” розрив між зарплатами в країні становив 20,4%. Через рік цей показник вдалося скоротити до 18,6%. Водночас повномасштабне вторгнення у 2022 році пригальмувало спроби держави у цьому напрямку.

Утім, днями перша леді Олена Зеленська спільно з віцепрем’єр-міністреркою –міністеркою економіки Юлією Свириденко презентували Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці на період до 2030 року.

Як наголосила урядовиця, наразі уряд сфокусований на тому, щоб тенденція до скорочення розриву в оплаті праці стала стійкою та незворотньою. Адже гендерний розрив в оплаті праці – це один із ключових маркерів і гендерної рівності, й економічного розвитку країни.

За словами Свириденко, він показує, чи мають жінки і чоловіки та загалом різні групи населення рівний доступ до різних професій, зокрема високооплачуваних, рівні можливості для професійної реалізації.

“Для цього ми маємо подолати стереотипи роботодавців, жінок та суспільства загалом щодо професій. Осучаснити трудове законодавство, щоб забезпечити рівну оплату праці. Допомогти жінкам підвищити впевненість у тому, що вони можуть займати керівні посади, отримувати високу оплату за роботу, бути економічно незалежними”, – наголосила віцепрем’єрка.

Що передбачає Нацстратегія подолання гендерного розриву в оплаті праці

Подолання стереотипів і дискримінації за ознакою статі

Уряд планує провести масштабну інформаційну кампанію для жінок “Звісно, зможеш”, щоб переконати їх, що вони здатні отримувати більшу винагороду за свою працю.

Також заплановано просвітницьку кампанію для збільшення обізнаності жінок щодо своїх прав і можливостей, якими вони можуть скористатись для підвищення професійного рівня та швидкого здобуття нової затребуваної на ринку праці спеціальності.

Крім того, пропонується запровадити гендерні аудити та обмін кращими практиками впровадження гендерної рівності на робочому місці.

Удосконалення законодавства про рівну оплату праці

Нацстратегія передбачає осучаснення трудового законодавства. Зокрема, запровадять принцип однакової оплати за працю рівної цінності незалежно від статі – це дозволить посилити ефективність судового захисту.

Також будуть запроваджені перевірки Держпраці на підставі скарг про дискримінацію в оплаті праці за гендерною ознакою. До того ж буде розроблено методологію гендерно-нейтральної оцінки робіт і навчання для інспекторів та інспекторок праці та роботодавців.

Створення умов для зручного поєднання сімейних та професійних обов’язків

У цьому контексті пропонується сприяти створенню та роботі державних та приватних дитячих садочків, підтримувати на держрівні організації, які займаються дітьми старшого віку.

Також заплановано вдосконалити трудове законодавство щодо рівного ставлення працівників і працівниць із сімейними обов’язками. Зокрема, планується запровадити навчальні програми для роботодавців щодо надання працівникам та працівницям сприяння у поєднанні професійних і сімейних обов’язків.

Фото: Pixabay

Слідкуйте за нашими соціальними мережами

Веб-сайт створено за підтримки: