Без “жіночих” і “чоловічих” професій, але зі світлом та психологічною підтримкою: тренди на ринку праці на 2023 рік

Експерти Work.ua провели опитування серед HR-спеціалісток та спеціалістів 37 компаній малого, середнього і великого бізнесу. Разом вони спробували розібратися, які ключові тренди на ринку праці нас очікують у 2023 році, пише EBA.

Зростання зарплат

Попри невідомість, більшість роботодавців планують перегляд зарплат – від 8% до 30% залежно від ситуації в країні та конкуренції за спеціалістів. Компанії уважно стежитимуть за тим, щоб рівень зарплати їхнього колективу був конкурентоспроможним.

Емоційна стійкість як конкурентна перевага

Бути відкритим до змін та вміти швидко адаптуватися до ситуації, не втрачаючи ефективність, – важлива конкурентна перевага кандидата зараз і в майбутньому. Роботодавці почали звертати на емоційний стан кандидата чи кандидатки більше уваги, ніж на професійні навички.

Кожна людина сприймає війну по-різному, тож задача HR буде зрозуміти, який емоційний стан у претендентів, оскільки депресивний настрій негативно впливає на ефективність виконання робочих процесів.

Скасування “чоловічих/жіночих” професій

Близько мільйона українок та українців перебувають у лавах ЗСУ і захищають країну, більшість з них чоловіки. У зв’язку з цим у роботодавців зміниться ставлення до підбору співробітників з урахуванням статі. Тож все більше жінок почнуть опановувати “чоловічі” професії. Роботодавці зрозуміють, що професійність не має гендеру, віку та будь-яких інших обмежень.

Компанії зважатимуть на потреби ветеранок та ветеранів

Компанії вчитимуться правильно взаємодіяти зі співробітницями та співробітниками, які постраждали від війни, були в окупації, брали участь в бойових діях та повернуться до мирного життя. Певний відсоток колективу становитимуть люди з інвалідністю. Тому потрібно буде облаштувати безбарʼєрні офіси та робочі місця відповідними умовами в більшій кількості: встановлювати пандуси, поручні та інше обладнання.

Психологічна підтримка

Важливу роль в компаніях відіграватиме психологічна підтримка, опанування правил і навичок роботи зі стресом, посттравматичним синдромом, панічними атаками та емоційним вигоранням. Головна задача – не залишати людей наодинці з їхніми проблемами, допомагати та триматися єдиною командою.

Велику частину часу займатимуть заходи задля підтримки психоемоційного стану колективу. Корпоративні розважальні заходи, оцінка продуктивності та інші звичайні для HR практики будуть не в пріоритеті.

Роботодавці зі світлом, зв’язком і підтримкою

Компанії намагатимуться створювати для колективу відчуття “сильного плеча”. Зокрема, закриватимуть базові потреби (світло, інтернет, тепло), надаватимуть комфортні умови праці та чутимуть запити працівників.

Основні акценти будуть на корпоративних цінностях, громадській позиції та соціальній відповідальності. Люди залишатимуться лояльними до компаній, коли бачитимуть їхню підтримку України та відчуватимуть турботу про себе і свою сім’ю.

Дисбаланс і можлива нестача кваліфікованих кандидатів

За даними Work.ua, кількість вакансій у західних областях України майже досягла довоєнного рівня і складає понад 90% до лютого 2022-го. У Києві, центральних та південних областях ринок праці відновився приблизно на третину. Війна спричинила вимушене переселення на захід, що створило там перенасичення кадрами, а в інших регіонах може спостерігатися нестача.

Багато спеціалісток та спеціалістів виїхали з країни або поки не бажають розглядати нові пропозиції через нестабільність. Коли ситуація в країні зміниться на краще, роботодавці будуть намагатися повернути в Україну своїх співробітниць та співробітників, які працюють віддалено з-за кордону. Якщо повернення з інших країн не відбудеться, може виникнути нестача кваліфікованих кадрів, за яких роботодавці будуть змагатися.

Ризик і кар’єра не на часі

Зміна роботи під час війни – це додатковий стрес, не тільки психологічний, а й фінансовий: якщо не знайдеш роботу, не матимеш на що жити. Частина кандидаток та кандидатів перестали розглядати нові пропозиції. Після повномасштабного вторгнення спостерігалися скорочення персоналу, закриття компаній, конкуренція шукачів зросла в п’ять разів і просто мати роботу було за успіх.

Тому кар’єрні та зарплатні амбіції можуть бути відкладені до кращих часів. Люди не готові ризикувати й навіть погоджуються працювати за меншу зарплату чи неповний день заради того, щоб залишитися у своїй компанії. Ще одна причина, чому люди не змінюють роботу, – це прояв лояльності колективу та готовність разом із компанією долати перешкоди.

Робота не по 8 годин, а на результат

Ракетні обстріли, вимкнення електроенергії, перебої зі зв’язком негативно впливає на бізнес. Але бізнес – це система, яка має працювати попри все. Компанії забезпечуватимуть підтримку і захист колег, які своєю чергою підтримуватимуть бізнес і шукатимуть можливості працювати, коли є змога – рано вранці, ввечері чи у вихідні. Процес переходить на другий план, першочерговим стає результат.

Більше можливостей матимуть ті, хто готові навчатися

Відбувається зміна рекрутингу: зі “знайти того, хто вже вміє” на “знайти того, хто має талант та готовність навчатися того, що треба”. Враховуючи ситуацію з міграцією українців за кордон, переселенням на захід і дисбалансом кандидатів всередині країни, при пошуку співробітниць та співробітників компанії фокусуватимуться на особистих якостях людей та проводитимуть інтенсивне навчання всередині компанії. Роботодавці зосередяться на розвитку наявного колективу та утриманні його від переїзду.

Фото: Pixabay

Слідкуйте за нашими соціальними мережами

Веб-сайт створено за підтримки: